Yeni Bir Hikaye: YouTube Story

Yeni Bir Hikaye: YouTube Story

Snapchat ile başlayan sonrasında Instagram ve Facebook’a eklenen story’ler artık YouTube’a geldi. Markalar açısından story’ler kreatif çalışmaların en yaygın olduğu alanlardan birisi ayrıca dijital reklamcılık açısından baktığımızda da Instagram Story reklamlarından verimli dönüşümler alıyoruz. Aklımıza gelen ilk soru YouTube’ta Google Ads reklamlarına story reklamlarının eklenecek mi sorusu geliyor. Google tarafından şu anda bu yönde bir açıklama yapılmadı fakat Google’ın bu alanı boş bırakacağını düşünemeyiz.

Peki YouTube Story kullanımını tüm YouTuber’lar yapabilecek mi?

Biliyorsunuz Google Ads reklamlarında da özelliklerin hepsi tüm ülkelerde hemen kullanılamıyor. Beta aşamaları belirli ülkelerde veya bütçelerde geçerlilik gösteriyor. Google’ın story hakkında şöyle bir açıklaması oldu. Hikayeler özelliği beta sürümünde o yüzden 10,000’den fazla abonesi olan YouTube kanallarında story özelliği kullanıma açık. Ayrıca 10,000. aboneyi geçtikten sonra story’leri kullanabilmek için 4 hafta bekleme süresi ile karşılaşabilirsiniz. Söylediğimiz gibi Google Ads geleneklerini YouTube’ta da sürdürmeye devam ediyor.

youtube story

YouTube story’ler nerede gösterilecek?

Şu anda sadece mobil cihazda yayınlanan storyler, YouTube kanal sayfasındaki hikayeler alanında, aboneler özet akışında, kullanıcıların ana sayfalarında ve bazı izleme sayfalarında yer alacak.

YouTube story süresi ne kadar olacak?

7 gün. Tam 7 gün boyunca YouTube’ta story, siz kaldırmadığınız sürece, yayında kalacak ve yorumları da gözükecek. Bu yorumlar YouTube Studio’da denetlenebiliyor.

YouTube story’de hangi argümanlar var?

Metin, filtre, çıkartma, müzik gibi Instagram ve Snapchat’ten tanıdığımız efektler YouTube story’de de yer alıyor. Farklı olarak story’lerde, yorum çıkartmalarını kullanarak izleyicilerin yorumlarını öne çıkarabiliyorsunuz ve yanıtlayabiliyorsunuz. Bu açıdan baktığımızda YouTube, yorum kısmındaki etkileşim oranını story’lere de taşıyacak gibi duruyor.

Story’lerin YouTuber’ların vazgeçilmez alanlarından olacağı kesin. YouTube ve diğer sosyal medya platformları ile ilgili blog yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarmız için takipte kalmayı unutmayın.